Starý brod - Seveřané

Opevněná osada Starý brod na Anduině je klidné místo na křižovatce obchodních cest. Místní obyvatelé udržují brod průchozí pro karavany a výběr mýta patří k vítaným příjmům osady. Lidé zde žijí v poklidu a blahobytu a pomalu zapomínají, že ještě generace jejich dědů vedla vleklé boje s Východňany, za což si vysloužila přízeň Gondorského království. Proto je loňský odchod několika hobitích rodin překvapil – odešli kamsi přes Mlžné hory s tvrzením, že už tu není bezpečno.

Přitom se na běžném rytmu života nic nezměnilo a do Starého brodu stále proudí obchodníci i další návštěvníci – cestující cizinci, kupci, hobiti, trpaslíci, občas i elfové. Setkávají se v místním hostinci U Ztracené podkovy, který je proslulý svou pohostinností a jedinečným pivem, jež dodávají hobiti, kteří bedlivě střeží jeho tajemství.

 

Lidé

Typické role:

eorl, člen eorlovy družiny, chovatel koní, zemědělec, řemeslník, obchodník, lovec/stopař, bylinkář/léčitel, zlatokop

Inspirace: Rohirové, Vikingové, Staří Germáni

Lidé ze Starého brodu jsou Seveřané, předci Rohirů. Nejvýše postaveným mužem je eorl. Soustřeďuje kolem sebe ozbrojenou družinu, která zastupuje vojenskou sílu Brodu, ale každý z mužů (a mnohdy i žen) v osadě se v případě ohrožení dokáže ohánět sekyrou či kopím. Místní lidé se věnují chovu koní, kteří mají v jejich životě nezaměnitelné místo, zemědělství, obchodu nebo řemeslům. 

Dobrodružnější povahy pokoušejí štěstí u řeky rýžováním kovů. Na severu je Anduina dravá a z hor ledacos přináší, vzácně i drahé kameny.

 

Trpasličí družina

Typické role:

obchodník, prospektor, průzkumník/zvěd, řemeslník, dobrodruh

Inspirace: Trpaslíci ze Středozemě

Odnepaměti do Starého brodu přichází trpasličí výpravy z Khazad-dûm a směňují své prvotřídní zbraně a nářadí za jídlo, látky a jiné přírodní produkty. Jsou to bodří chlapíci, rádi s místními popíjí pivo U Ztracené podkovy, zpívají a chlubí se svým majetkem a zručností.

Když se král Durin IV. doslechl o elfím stěhování, vyslal s obchodníky i zvědy a průzkumníky. Na podzim se výprava ubytovala v hostinci a ze zdejšího pohodlného zázemí podnikli několik průzkumných výprav do Hvozdu. Nyní sem zřejmě míří druhá taková výprava, tentokrát i s prospektory.

Volné role

Eorl

Mladý náčelník osady, stal se jím nečekaně po tragické smrti bratra Heriberta. Velí menší vojenské družině, udržuje bezpečný brod a soudí sousedské konflikty. Je pečlivý a zodpovědný, ale poslední dobou je toho na něj docela hodně.

Eorlova družina

Starý veterán

Statečný a zkušený válečník, výborný bojovník, nemluvný a uzavřený, ale věrný, spravedlivý až drsný zastánce práva a starých pořádků. Dobré pivo mu umí rozvázat jazyk a pak poslouchá celá hospoda. 

Štítonoška

Mladá dívka, mladší sestra několika bratrů, vyrostla s nimi a jejich kamarády ve veselou a odvážnou bojovnici. S mečem a štítem jí to jde stejně dobře jako zkušeným válečníkům a neváhala využít nabídku, aby se přidala k eorlově družině.

Vdova po Heribertovi, předchozím eorlovi 

Krásná, urozená dívka, kterou si Heribert přivezl z daleka. Chytrá, vzdělaná, sebevědomá a cílevědomá šlechtična zvyklá na bohatství, pohodlí a dobré postavení ve společnosti. Teď se snaží radit a pomáhat novému eorlovi, vidí, že je toho na něj moc a ona ví, co a jak řešil její manžel. Spolu s ní přišla z daleka i její služebná. 

Služebná

/obsazeno/

 

Hostinský/á 

Vlastní a vede hospodu U Ztracené podkovy, kde čepuje prvotřídní pivo, které kupuje od hobitů. Má jedinou dceru Adelheid, kterou velmi miluje i když vždy nesouhlasí se vším, co dělá. Je veselý, výřečný, ale také rázný a rozhodný. Když se pro něco rozhodne, dosáhne svého za každou cenu. 

Adelheid

Dcera hospodského, eorlova milá, učí se léčitelství a bylinkářství u Waldbergy. Je milá, nenápadná a plachá, ale vždy soucitná a ochotná pomoci, kde je potřeba.

Trpasličí kovář

Dobromyslný, klidný pohodář, kterého si zde všichni velmi považují a cení si jeho řemeslného umu. Přišel do osady před několika lety a rychle si svým uměním získal respekt zdejších obyvatel. Je-li třeba okovat koně, opravit pluh nebo nabrousit sekyru, na míle daleko nenajdete povolanějšího. Má rád zdejší kraj a pivo a žije zde raději než v podzemních sídlech vlastního lidu.

Lovec /zadáno/

Klidný, uzavřený samotář, výborný stopař a lovec. Už od dětství nejlepší přítel nového eorla, váží si ho a snaží se ho v nové roli podporovat. Byl s Heribertem na lovu, když tragicky zemřel, jejidný zřejmě přesně ví, co se vlastně stalo, ale nerad o tom mluví.

Waldberga

Starší výborná bylinkářka a léčitelka, umí pomoct lidem i zvířatům, ale zvířatům pomáhá ráda. Lidí se straní a oni k ní také chodí až v nouzi nejvyšší. Je příbuzná s lovcem, který je její blízký přítel. A nedávno si oblíbila i Adelheid, která se od ní teď učí jak léčit.