Praktické informace

Pravidla

Obecná pravidla: zatím není letošní verze, loňská ke stažení ZDE (.pdf)

Dovednosti: zatím není letošní verze, loňská ke stažení ZDE (.pdf)

Termín

11.-15. srpna 2021 - Příjezd a budování zázemí je možné od pondělí, hra začíná ve středu odpoledne.

Místo

Divočina - hobití herní území u obce Horky, nenápadné vísky pod Berkovským vrchem, hned u Vrchovan mezi obcemi Dubá a Doksy, okr. Česká Lípa. Leží u hranic CHKO Kokořínsko na kopci, který lemují pískovcové skály.

Autem je možné dojet na herní území pouze ve středu do 18:00 a v sobotu po konci hry, cca 20:00.

Cena

 • 1.000,- Kč / hráč nad 15 let
  hráči, neherní doprovod, fotografové, zkrátka kdokoli, kdo bude v dané lokalitě během hry využívat organizátory připravené území a zázemí + zaplatí do 30.5. 2021 - do poznámky uveďte příjmení účastníka, za kterého platíte. Děti do 15ti let není nutné platit předem, jeden nikdy neví, jestli budou zdravé a schopné jet:)
 • 1.200,- Kč / hráč nad 15 let 
  hráč, který platí na místě nebo až po 30.5. 2021
 • 300,- Kč / hráč do 15 let
  Děti do 15ti let není nutné platit předem, jeden nikdy neví, jestli budou zdravé a schopné jet:)
 • 0,- Kč / děti do 3 let

Sleva 500,- Kč za dovezený stylový příbytek (historický stan, domeček apod.), ať už v něm bude bydlet majitel nebo ho dá k dospozici jiným hráčům nebo orgům pro herní účely. Za jeden stan (domeček, přístřešek...) je sleva pro jednoho hráče (např. toho, který ho doveze) bez ohledu na to, kolik v něm bude bydlet lidí.

Sleva 200,- Kč za včasnou platbu pro hráče, kteří pošlou platbu za akci do 30.5.

Sleva dle pilnosti pro dobrovolníky, kteří přijedou pomoct se stavbou a přípravami o víkendu 8.-9.8. Ohledně pomoci je potřeba se hlásit dopředu Bagrovi na mail  telefon 776 140 099 nebo Facebook (Tomáš Bagr Neugebauer).


Poznámka ke stylovým příbytkům - pro každého hráče zajistíme na herním území stylový přístřešek, stačí při registraci zaškrtnout, že chcete spát na herním území. Je na vás, jestli v něm poté budete reálně bydlet nebo se půjdete občas vyspat do off-zóny (třeba v případě nečekané únavy, hrozného počasí, migrény a jiných nepříjemností). Mít v off-zóně stan "zásobovací" (na nestylové jídlo, rezervní ponožky nebo spacák apod.) také není problém.

Nicméně žádné příbytky ani stany v off-zóně nezajišťujeme, musíte dovést a postavit vlastní. Mohou to být klidně moderní stany, v off-zóně neplatí žádné požadavky na vzhled, je mimo herní území a není na očích.

Platby

Vzhledem k (ne)spolehlivosti a (ne)schopnosti některých zájemců o hru komunikovat, jsme přikročili k (ne)populárnímu preventivnímu opatření:

 • Dobrodruzi, přihlaste se prosím nejpozději do 30.4. a platbu pošlete do 30.6. na účet.
 • Obyvatelé a křoví se mohou přihlásit do 30.6. a platbu poslat také tak.

Číslo účtu: 670100-2202288179/6210, mBank
Do poznámky uveďte příjmení účastníka, za kterého platíte.

Platbu do termínu je nutné poslat za účastníky starší 15ti let, mladší děti můžete zaplatit na místě podle toho, kolik jich nakonec dorazilo. Víme, že u dětí není nikdy jisté, jak budou zdravé apod. Cena za děti do 15ti let zůstává stejná i při platbě po 30.5. nebo na místě.

Dobrodruh (plnohráč), který nezaplatí do 30.5. a nebude nijak komunikovat bude nahrazen.

Všechny peníze budou pro jistotu utraceny před hrou, proto je platba nevratná. Pokud z jakýchkoli důvodů nebudete moci přijet, můžete za sebe poslat náhradníka.

Pokud se přihlásíte po 30.4. 2021, už nebude možné připravit linku pro dobrodruhy - můžete ale jet jako křoví nebo obyvatel.
S jakýmikoli platebními problémy kontaktujte Bagra na tel.: 776 140 099.

Ubytování

Na kraji herní území je tzv. OFFzóna - jedná se o prostor, kde: 

 • bude velká, herní, ale ne úplně stylová hospoda
 • nemusíte zde zůstávat v roli - ideální místo pro odpočinek, když je vám nepříjemné hrát několik dní v kuse ve dne v noci
 • (Dodatečná poznámka - v roli samozřejmě zůstat můžete a hospodští i lidé okolo vás se tomu přizpůsobí. Jen na tomto místě zkrátka nevadí nějaké ty neherní poznámky, soukromé povídání s kamarády o tom, jak se tak mají nebo nestředozemní písničky a podobné věci, které by ve hře mohly okolní hráče rušit.)
 • můžete postavit moderní stan (nikde jinde na herním území to možné není)
 • je nejlepší zázemí, pokud s sebou máte malé dítě

Nocleh je možný buď přímo na herním území nebo v OFFzóně. Ubytování na herním území ve frakcích je připravené stylové v domečcích nebo stanech, ale je omezené, dobrodruzi (plnohráči) mají pochopitelně přednost. Ubytování na herním nemusí být vždy vyloženě komfortní, některé postavy ho mohou mít vyloženě nekomfortní - pohodlnějším hráčům doporučujeme připravit si stan v off-zóně pro případ nouze. Můžete také vzít vlastní stylové ubytování, získáte tak slevu na vstupném, ale kvůli prostoru je potřeba domluvit se předem.

Rodinám s dětmi doporučujeme ubytovat se v OFFzóně - kvůli pohodlí, snadno dostupné stravě i vodě, ohništi a především hrou nerušené noci.

Strava

Jídlo není v ceně akce.

Na akci bude velká hospoda s dvěma sály - jeden stylový, plně herní a druhý v OFFzóně.

Můžete si také vařit sami, ale pokud k tomu potřebujete otevřený oheň, tak jen na domluvených a povolených ohništích. To se týká i polních plynových vařičů.

Doufáme, že snad zbytečná poznámka na okraj - pokud si budete vařit sami, nezanechávejte po sobě v lese žádné odpadky, bio odpad můžete zahrabat někde opodál, ne bio roztřídíte do košů k tomu určených. Během vaření na herním území mějte vždy schované všechny nestylové obaly a nádoby.

Ilustrativní foto, autor Tuvirien

Děti ve hře

Děti do tří let jedou zdarma, není pro ně připraven program a po herním území se smí pohybovat pouze s rodičem nebo dospělým dozorem. Hlídání si mezi sebou můžete domluvit s ostatními rodiči, zřejmě jich tam bude víc:) Ubytování doporučujeme v OFFzóně, jinde nemůžeme zaručit klid. Pokud se půjdete s malými dětmi jen tak projít po Středozemi, zkuste prosím nějak rozumně zapadnout - pokud uvidíte boj, nedělejte zvědavé diváky, ale rychle utečte nebo se přikrčte za strom a využijte dětskou schopnost zmizet položením ruky na hlavu. Nebo můžete mít kostým lesního zvířete, rostliny... který nebude nápadný. Středozem zkrátka není úplně bezpečná a procházet se po ní jen tak s miminkem není rozumné:)

 

Děti ve věku zhruba 3-12 let se už mohou okrajově zapojovat do hry, většinou v rámci vlastních dějových linek. Po herním území se ale smí pohybovat pouze s dospělým doprovodem - koho si seženou, toho mají. Každý den je pro ně k dispozici jeden doprovod od organizátorů, který je vezme někam na výpravu. Záleží tedy na nich, jestli půjdou s ním nebo budou hrát s někým jiným.
Herní předměty, lokace, postavy atd. označené výrazně žlutě jsou součást dětské linky. Děti nemají žádné výhody, ani nemohou hrát superhrdiny - pokud potkají bojovou postavu, která není označená výraznou žlutou šerpou, jsou opravdu malé děti, které potkali opravdu velkého bojovníka. Nebudou s ním bojovat, ale utečou a schovají se - pokud se chytí stromu a položí ruku na hlavu, jsou neviditelné.
Pokud děláte doprovod takto starým dětem, je dobré dát pozor jednak na to, aby nekazily hru ostatním a současně aby se skupinka vytratila ze situací, kdy se děje něco nevhodného pro takto staré děti - boj, nepříjemná hádka a určité vyhrocené situace, především situace se sexuálním podtextem. Tzn. pokud se bojuje, nedělejte zvědavé diváky postávající kolem. Pokud to vypadá na opravdu nepříjemnou, vyhrocenou hádku (herní i neherní;), zkuste se s nimi nenápadně přesunout jinam - kvůli dětem i hádajícím se hráčům, kteří by se možná zbytečně omezovali. 
S dětmi můžete v rozumné míře zasahovat i do "dospělé" linky (přivolat pomoc, něco vypěstovat a prodat apod.), ale motivujte děti ke hře. Pokud někde zuří boj a utíkáte pro pomoc, necouráte se jako na procházku. Když se plížíte nebezpečným územím, skrývejte se a pohybujte se tiše. Atd.

www.efka.cz

Děti nad 12 let musí mít sebou na hře alespoň jeden dospělý doprovod. Na hře mají dvě možnosti - hrát dětskou linku s mladšími dětmi nebo jet za obyvatele (polohráče), kteří mohou svobodně zasahovat do děje a pohybovat se po herním území i bez doprovodu. Děti nad 12 let nemohou jet za křoví - pokud se rozhodnou hrát, je dobré, aby měly alespoň přibližně připravenou postavu, pomůže jim to ve hře. Nemohou jet ani za dobrodruhy (plnohodnotné hráče), neradi bychom, aby na nich závisely příběhové linky ostatních - kdyby se během hry rozhodly hrát s mladšími, narušilo by to hru ostatním.

Kterou možnost si vyberou, necháváme na jejich rozhodnutí a ideálně konzultaci s rodičem nebo zkušeným hráčem, který dítě zná. I dětské linky jsou zajímavé, napínavé a složité, do jisté míry mohou i ovlivňovat celkovou hru. Jako obyvatel (polohráč) má dítě větší svobodu a širší možnost hry, ale také vyšší riziko toho, že se dostane do nepříjemných situací, jeho postava může přijít o život a divočina je pro něj stejně nebezpečná jako pro ostatní. Obyvatel (polohráč) nemá dětskou možnost skrýt se za strom s rukou na hlavě - pokud se rozhodne sám procházet pro herním území, musí v případě ohrožení utéct nebo se reálně skrýt. V boji ho nebudou šetřit ostatní hráči ani bestiář. Může být zajat a využit k vydírání... Prosím, dobře zvažte, co bude pro dítě příjemnější, psychická zralost a odolnost je v tomto věku velmi individuální.

Ilustrativní fotografie: Tuvirien

Galerie:

Zvířata ve hře

Čím méně zvířat, především psů na hře bude, tím budeme raději. Pokud opravdu nemáte jinou možnost než vzít zvíře s sebou, dodržujte prosím následující pravidla.

 • Zvíře je v OFFzóně, blízkosti stanů nebo herních obydlí VŽDY na vodítku. 
 • Pokud mu vadí, že by na něj nějaký člověk byť omylem šlápl, zatahal ho za ucho nebo mu jinak způsobil bolest a reagovalo by kousnutím, musí mít v OFFzóně a blízkostí stanů nebo herních obydlí náhubek nebo být v uzavřené přepravce.
 • Mimo OFFzónu a herní bydliště smí být zvíře na volno jen pokud neloví, má 100% přivolání a nevyjíždí po náhodných kolemjdoucích - zubama ani zvukama:) Pamatujte, že během akce sice množství zvěře v okolí výrazně klesne, přesto sdílíme životní prostor se spoustou srnek, zajíců, muflonů, divočáků a dokonce jedním jezevcem. To, že je nevídáte, neznamená, že tu nejsou.
 • Zvíře nekouše, nežužlá ani neočůrává cizí stany či jiný majetek. 
 • Pokud je zvíře agresivní, hlučné nebo jinak výrazně znepříjemňuje život svému okolí, může být ze hry vypovězeno. V případě potřeby i se svým majitelem.

Naopak vítanými společníky jsou letos živá hospodářská zvířata, takže se neváhejte domluvit a vemte své husy, ovce, kozy, krávy, koně či prasátka klidně s sebou - hodí se k hobitům, meddědovcům i seveřanům!